Objednání přes telefon
376 315 239
KLAVET MVDr. Martin Pešek
Palackého 125
339 01 Klatovy

Malá zvířata

Sekce pro psy, kočky a drobné savce.

Koně

Sekce věnovaná problematice koní.

Exotická zvířata

Sekce věnovaná exotickým zvířatům.

Přežvýkavci a prasata

Sekce věnovaná přežvýkavcům a prasatům.

Kontakt

Veterinární klinika Klavet
Palackého 125
339 01 Klatovy
část obce Klatovy II

Tel.: 376 315 239
E-mail: info[at]klavet.cz

Proč (ne)vakcinovat proti lymeské borrelióze

CO JE LYMESKÁ BORRELIÓZA?

Lymeská borrelióza je poměrně rozšířené infekční onemocnění, jehož zdroj se udržuje v přírodě. Postihuje člověka i zvířata a nejčastěji se projevuje postižením kloubů, nervové soustavy, kůže a srdce. Poprvé byla nemoc popsána v r. 1975 v městečku Old Lyme  (USA), kdy se jeden z významných příznaků – postižení kloubů (artritidy) projevovaly v místě s vysokým počtem klíšťat. Boreliózu známe také z Evropy, vyskytuje se ale  např. i ve východní Asii. Od roku 1985 se toto onemocnění registruje i v České republice.

 

KDO ZPŮSOBUJE ONEMOCNĚNÍ?

Původcem onemocnění je Borrelia burgdorferi , bakterie zařazená mezi tzv. sprirochety s charakteristickým spirálovitým stočením. V evropském regionu se vyskytují převážně kmeny Borrelia garinii a Borrelia afzelii.

 

KDO PŘENÁŠÍ ONEMOCNĚNÍ?

Vektorem onemocnění jsou krev sající členovci (roztoči, dvoukřídlý hmyz, blechy). V Evropě je však hlavním vektorem klíště obecné (Ixodex ricinus). Počet infikovaných klíšťat se pohybuje od 2 do 40% !!!

 

KDO JE ZDROJEM ONEMOCNĚNÍ V PŘÍRODĚ?

Infekce byla prokázána u  více než 30 druhů volně žijících savců a 50 druhů volně žijících ptáků, přes které se toto onemocnění v přírodě udržuje  a zvláště díky migrujícím druhům se dál šíří.

 

U JAKÝCH ZVÍŘAT BYLA INFEKCE POPSÁNA?

Pes, kočka, skot, ovce, kůň.

 

JAK SE ONEMOCNĚNÍ PROJEVÍ U MÉHO PSA?

U psa bývá nejčastěji pozorováno kulhání, bolestivost kloubů a myalgie (bolest svalů). Mezi vzácné klinické příznaky patří srdeční blok, renální selhání a neurologické změny – křeče, agresivita apod. Může se objevit i horečka, na rozdíl od lidí se u malých zvířat kruhovité zarudnutí v místě kousnutí vyskytuje velmi zřídka.
Někteří psi mohou působit také jako asymptomatičtí nosiči (v jejich těle se vyskytuje infekce schopná vyvolat nemoc, ale pes nemá vnějškově zjistitelné příznaky nemoci a slouží vlastně také jako rezervoár nákazy).

 

JAKÉ JE RIZIKO PRO MÉHO PSA?

Lymeská borrelióza není pro psa smrtelné onemocnění. Při včasné diagnóze a terapii se dá onemocnění úspěšně léčit pomocí antibiotik. Je však nutné zdůraznit, že se onemocnění často objeví znova i u přeléčeného psa.

 

JAK MŮŽU SVÉHO PSA OCHRÁNIT?

Důkladná péče o srst po každém pobytu v přírodě (většina klíšťat se zachytí v kartáči ještě než se stačí přisát)
Podávání přípravků s účinkem proti klíšťatům (obojky, spot on aplikátory, spreje, koupele)
Vakcinace
Kombinace všech možností, neboť žádný preparát není 100%. Proto je vhodné bojovat tzv. na více úrovních.

 

KDY MOHU SVÉHO PSA NECHAT NAOČKOVAT?

Očkují se štěňata od stáří 12 týdnů. Po první vakcinaci je nutné provést v intervalu 2 – 3 týdnu přeočkování. Dále se již vakcinuje jednou ročně.
Neočkují se psi, kteří jsou podezřelí z onemocnění Lymeskou boreliózou, dále pak březí a kojící feny.

 

JE VAKCÍNA BEZPEČNÁ A KOLIK MĚ TO BUDE STÁT?

Na naší klinice používáme vakcíny obsahující všechny typy borrelií, které se v České republice vyskytují. Jedná se o inaktivovanou vakcínu tzn. že není schopna vyvolat onemocnění.
Cena za jednu vakcinační dávku se pohybuje od 400 Kč dle typu vakcíny.

 

MŮŽU SE NAKAZIT OD SVÉHO PSA ?

Dlouhodobé studie nepotvrdily přenos onemocnění z infikovaných psů na zdravé, držené ve vzájemném kontaktu. Spekulace o možnosti přenosu ze slin či močí psa na člověka jsou vyvrácené, neboť studie u lidí nic takového neprokázaly.
Další možnost je, že zvíře přinese infikovaného parazita domů a ten napadne členy domácnosti. Nemůžeme tuto možnost úplně vyloučit, nicméně klíště pokud je již jednou přisáté, nikdy své sání nepřerušuje a proto podobný případ nebyl nikdy popsán.
Je třeba upozornit na skutečnost, že pokud se rozhodnete odstranit klíště ze svého miláčka, doporučujeme použít vždy rukavice a jednoduché mechanické pomůcky. Nejvíce borrelií se totiž nachází ve středním a kaudálním úseku střeva infikovaného klíštěte a během odstraňování nechráněnou rukou by mohlo při jeho rozmáčknutí dojít k infekci porušenou kůží.

Následující výčet informací by Vám majitelům, měl poskytnout základní přehled o tomto onemocnění a možnostech ochrany Vašeho zvířecího kamaráda. Je pouze na Vás, zda k ochraně jeho zdraví přistoupíte zodpovědně či to ponecháte náhodě. Vždy je nutné si uvědomit, že prevence je levnější a méně škodlivá než léčba. V případě nejasností a dotazů Vám na našem pracovišti rádi poradíme.

Za kliniku KLAVET MVDr. David Beránek